В село Арбанаси бяхме любезно посрещнати в Етнографски комплекс „Българка“. Комплекса ни впечатли с автентичната и обновена къща, която е на около 350 г. Внушителните размери на арбанашките къщи говорят, че тук в миналото са живеели богати и развити хора, въпреки османското робство. След кратка почивка се отправихме към музей „Констанцалиева къща”, който е един от най-забележителните и представителни паметници на жилищната архитектура в Арбанаси.
Къщата е била притежание на големия арбанашки род Тафрили. Впоследствие е закупена от жителя на селището Атанас Констанцалията откъдето идва и името й. Констанцалиевата къща се намира в централната част на Арбанаси, в близост до известната Коконска чешма. Тя е двуетажна, построена на линията на улицата накъдето е обърната изцяло каменната и фасада. Солидни каменни зидове ограждат дворното и пространство. Констанцалиевата къща е в свидетелство за творческите качества на майсторите които са я изградили, високата култура и финансови възможности на стопаните й. Следващия ни ден започна с една приятна закуска приготвена ни от прекрасните ни домакини от Етнографски комплекс Българка.Така подкрепени и с нови сили се отправихме към нови изживявания из Старопрестолния град.
Първата ни спирка към нови знания беше посещението на църквата „Св. 40 мъченици”. Една невероятна църква носеща в себе си многовековна история. Църква построена по времето на цар Иван Асен II в чест на великата битка при Клокотница 9 март 1230 год. В църквата „Свети Четиридесет мъченици“ се намират едни от най-значителните старобългарски епиграфски паметници – Омуртаговата, Асеновата и граничната колона от крепостта Родосто от времето на хан Крум. Надписът на Асеновата колона е посветен на голямата победа на българите от 1230 г. при Клокотница. Изписана е в 13 реда на български език. На 22 септември 1908 г. в същата църква княз Фердинанд I обявява Независимостта на България. В черквата са погребани цар Калоян, цариците Анна Мария и Ирина, Свети Сава Сръбски, както и много други членове на царското семейство и българската аристокрация. Тленните останки на цар Калоян са тържествено препогребани в църквата на 19 април 2007 г. – 800 г. след неговата смърт.
Пътешествието ни из древната история не спираше до тук – обиколката ни продължи към една приказна църква „Св. Петър и Павел“. Една забележителна църква изографисана със прекрасни стенописи, останали да разказват историята на храма. В стенописната украса се забелязват три живописни слоя от XIII, XV и XVI в., като по ранните са със силно католическо влияние. В притвора на храма е запазен фрагмент от изображението на Шестия Вселенски събор, проведен в Константинопол през 680–681 г. По време на земетресението през 1913 г. църквата е силно повредена и е напълно реставрирана през 1981 г. Изключително интересните стенописи и архитектурата я правят един от забележителните български средновековни паметници.
Очаквайте продължение!
Първата част можете да прочетете ТУК
Семейство Маринови от Карлово, победители от месечната томбола на www.bukvarino.bg
ПРОЕКТИ
„Сдружение Азбукари" е изградено на базата на доброволен труд и отдаденост на своите съмишленици. Ние сме организация с нестопанска цел и работим изцяло в полза на обществото,
и се нуждаем от Вашата помощ, за да продължим да бъдем независими и свободни да в делата си.
Можете да станете част от дейността ни в полза на България като дарите,
според възможностите си, чрез някои от следните начина: банков превод, дебитна или кредитна карта.
Вашата подкрепа е от решаващо значение за бъдещето на Сдружението ни.
Помогнете ни да ставаме по-добри и да реализираме каузите си в полза на обществото!