Следващият ден започна със вкусна, домашно приготвена закуска от домакините в Етнографски комплекс “Българка“. С нови сили, Красимира и нейните роднини с нестихващ ентусиазъм и желание за нови знания се отправиха към историческите места и обекти в гр. Велико Търново. Техен спътник беше и историческото помагало „Букварино“. Чрез картите от комплекта, застанала пред крепостните стени на “Царевец“, Красимира показваше на своя братовчед, владетелите живели там.
Екскурзоводите от Регионален Исторически Музей с нетърпение очакваха победителите от играта на „Букварино“, за да ги въведат в историческата действителност от преди векове на църквата “Свети Четиридесет мъченици“ и манастирски комплекс “Великата Лавра“. Църквата е построена и зографисана по волята на българския цар Иван Асен ІІ, в чест на голямата му победа над епирския деспот Теодор Комнин през 1230 г. В средата на ХІІІ в. около храма се създава царският манастир „Великата лавра”. Знаменитата търновска църква е център на редица важни събития. В нея се намират едни от най-емблематичните паметници на българската историческа памет – колоните на хан Омуртаг (815–831 г.) и на самия цар Иван Асен ІІ с известните надписи върху тях. Използвана е една колона и от времето на хан Крум (803–814 г.). При археологически проучвания проведени в манастирския комплекс са разкрити гробовете на редица видни личности от Средновековието.
Най-голям интерес сред тях буди този на българския цар Калоян, починал при обсадата на Солун през 1207 г. След смъртта му българските войски пренасят тържествено тялото на владетеля в столицата, където той е погребан с държавни почести. В църквата се намират и гробовете на един от най-великите български царе Иван Асен ІІ и неговата съпруга Ана-Мария. В храма са се пазели мощите на св. Иларион Мъгленски. Тук е и гробът на св. Сава Сръбски. Църквата “Св. 40 мъченици” е свързана с редица събития от най-новата история на България, най-важното сред които е обявяването на нейната независимост на 22 септември 1908 г. Времето от историческото пътешествието на нашите победители неусетно тече, и вече с обогатени исторически знания, то се отправи към музея на восъчните фигури “Царевград Търнов“, най-новият музей в град Велико Търново.
Мултимедийният посетителски център „Царевград Търнов“, популярен като „музей на восъчните фигури“, е разположен в близост до хълма Царевец, в самото сърце на старопрестолния град. В него, под формата на скулптури и стенописи са представени исторически личности и паметни събития от периода на Второто българско царство. Визуализира се живота на различните социални слоеве в средновековното българско общество – владетели, духовенство, болярска и войнска прослойка, занаятчии. Посетителският център съдържа 29 скулптурни фигури, разположени на два етажа. Автор на концепцията за представяне на историческите личности е известният търновски скулптор Борис Борисов. Пресъздадени са сцени от българското средновековие и най-вече величието на Търновград през царуването на династията Асеневци.
Следва продължение…
ПЪРВАТА ЧАСТ МОЖЕТЕ ДА ВИДИТЕ ТУК
ПРОЕКТИ
„Сдружение Азбукари" е изградено на базата на доброволен труд и отдаденост на своите съмишленици. Ние сме организация с нестопанска цел и работим изцяло в полза на обществото,
и се нуждаем от Вашата помощ, за да продължим да бъдем независими и свободни да в делата си.
Можете да станете част от дейността ни в полза на България като дарите,
според възможностите си, чрез някои от следните начина: банков превод, дебитна или кредитна карта.
Вашата подкрепа е от решаващо значение за бъдещето на Сдружението ни.
Помогнете ни да ставаме по-добри и да реализираме каузите си в полза на обществото!