Част от следобеда прекарахме в организираната в Община Велико Търново „Коледна работилница“, където децата сътвориха коледна картичка и украса. Улицата на занаятите или т.нар. „Самаводска чаршия“ беше следващото място от историческата ни разходка, но денят за нас още не беше приключил. Следващата ни спирка от Историческото ни пътешествие организирано от домакинята ни Деси Коема беше обиколка из АМР „Царевец“.
Там се пренесохме векове назад в българската история, а разказаните му история и легенди накараха сина ни да остане впечатлен от крепостта. Разказите за царе и битки развълнувха детското сърце за величието на Българската държава през вековете. Историята за залавянето на император Балдуин и затварянето му в кула, която по късно носи неговото име. Сина ни Михаил беше впечатлен от „Двореца на българските царе“. Времето неусетно течеше, и вече с обогатени исторически знания, се отправихме към музея на восъчните фигури “Царевград Търнов“.
Там разгледахме различните социални слоеве в средновековното българско общество – владетели, духовенство, болярска и войнска прослойка, занаятчии. Всичко беше разказано с лекота и разбираемо за най – малките, които бяха пленени от величието на показаните царе, оръжия и занаяти. Така неусетно мина следобеда, но нас ни очакваха още изненади. С огромно вълнение всички очаквахме аудио-визуален спектакъл „Царевград Търнов-звук и светлина“. Лазери и църковни камбани, разноцветни светлини и драматична музика, събрани в едно, разказаха славната и трагична история на Второто Българско Царство (1185 – 1393 г.). Тази гледка може да достигне до сърцата на всички и да ни накара да се гордеем с история ни и да ни направи горди българи. Така неусетно дойде края на нашето историческо пътешествие.
Преди да поемем пътя към дома решихме да покажем на децата така величествения Паметник Асеневци – посветен на царете Асен, Петър, Калоян и Иван Асен II. Мечът, около който са разположени четиримата Асеневци, символизира мощта и възхода на средновековна България. Така завърши за нас пътешествието ни в старопрестолния град Велико Търново. Изказваме огромна благодарност на „Сдружение Азбукари“ и компания “Лактима“, госпожа Десислав Коева, че благодарение на тях успяхме да се потопим в епохата на Второ българско царство, Средновековие и Възраждане. Изказваме своята благодарност и на гостоприемните ни домакини от Етнографски комплекс „Българка“. Пожелаваме успехи във всяко едно тяхно начинание и да продължават да носят българското и българския дух в сърцата си.
Първата част можете да прочетете ТУК
Втората част можете да прочетете ТУК
Семейство Маринови от Карлово, победители от месечната томбола на www.bukvarino.bg
ПРОЕКТИ
„Сдружение Азбукари" е изградено на базата на доброволен труд и отдаденост на своите съмишленици. Ние сме организация с нестопанска цел и работим изцяло в полза на обществото,
и се нуждаем от Вашата помощ, за да продължим да бъдем независими и свободни да в делата си.
Можете да станете част от дейността ни в полза на България като дарите,
според възможностите си, чрез някои от следните начина: банков превод, дебитна или кредитна карта.
Вашата подкрепа е от решаващо значение за бъдещето на Сдружението ни.
Помогнете ни да ставаме по-добри и да реализираме каузите си в полза на обществото!