Следващият ден започна с посещение на църквата „Св. 40 мъченици”. За разлика от предния ден, когато обектите бяха свързани с Възраждането, сега акцентът пада върху Средновековната история. Църквата „Св. 40 мъченици” е свързана с Второто българско царство и владетелите от тази епоха. Интерес представляват каменните колони с надписи на хан Омуртаг, хан Крум и цар Иван Асен ІІ. Усещането да си на мястото, където е погребан цар Калоян наистина е неописуемо.
След църквата „Св. 40 мъченици” разгледахме обстойно и крепостта „Царевец”. Подробна информация за етапите на изграждане и начина на живот в нея ни беше предоставена от професионален екскурзовод. Разгледахме и Патриаршията, влязохме в Балдуиновата кула, видяхме къде е бил царския дворец. Тук на 22 септември 1908 г. е обявена и българската независимост, като се демонстрира приемственост с българското величие от Средновековието. Наистина място, пазещо българския дух! Предстоеше ни посещението на още едно място, пресъздаващо средновековната история, този път по доста модерен начин. Мултимедийният посетителски център е подходящ както за деца, така и за възрастни.
Възстановките на фигурите на велики български владетели като цар Калоян и цар Иван Асен ІІ наистина карат посетителите да станат съпричастни и преживеят духа и величието на Българското средновековие. Вечерта наблюдавахме шоуто „Звук и светлина”, като то беше впечатляващ завършек на нашето пътешествие през Средновековието. В последния ден програмата предвиждаше посещение на Дряновския манастир и пещерата „Бачо Киро”. Мястото е наистина внушително както със своята природа, така и с историческите събития, свързани с Априлското въстание. Все още по сградата на храма могат да се видят дупките от престрелките, а мястото за преклонение пред загиналите е специално изградената костница. Разгледахме и пещерата, където са живели хора преди хиляди години. Природните образувания са наистина уникални и карат въображението да им придава различни форми.
Интересно беше, че голяма част от картите „Букварино” са свързани с Велико Търново и личностите, живяли и работили там. Кольо Фичето, построил първата сграда на конака и Учредителното събрание, както и много други емблематични сгради в Търново. Цар Калоян, цар Иван Асен ІІ, Васил Левски и Стефан Караджа, Стефан Стамболов, Патриарх Евтимий – все личности, свързали живота си по един или друг начин с наистина великото Търново. За няколко дни успяхме да посетим и да се запознаем с голяма част от богатото културно наследство на Велико Търново и региона. Градът, който е бил столица на Втората българска държава, впечатлява гостите си и в наши дни. Чувството да разкриваш и подреждаш части от пъзела, наречен българска история е наистина неповторимо. Това трябва да бъде целта на всеки посетител на Велико Търново – опознаването на културното наследство. Защото само културата може да ни легитимира като уникален народ в развиващия се глобален свят!
Благодарности и към екипа на „Сдружение Азбукари“, създатели на комплекта „Букварино“
Николай Борисов, учител по история, победител от месечната томбола на www.bukvarino.bg
ПРОЕКТИ
„Сдружение Азбукари" е изградено на базата на доброволен труд и отдаденост на своите съмишленици. Ние сме организация с нестопанска цел и работим изцяло в полза на обществото,
и се нуждаем от Вашата помощ, за да продължим да бъдем независими и свободни да в делата си.
Можете да станете част от дейността ни в полза на България като дарите,
според възможностите си, чрез някои от следните начина: банков превод, дебитна или кредитна карта.
Вашата подкрепа е от решаващо значение за бъдещето на Сдружението ни.
Помогнете ни да ставаме по-добри и да реализираме каузите си в полза на обществото!