„Сдружение Азбукари“ приканиха всички българи на шествието, като изпишат с тениски любими български думи
С много чисти емоции и въодушевление стотици българи за втора поредна година шестваха по улиците на София на организирания от „Сдружение Азбукари“ „Парад на буквите“ по случай 24 май – Деня на св. св. Кирил и Методий, на българската писменост, просвета и култура.
Азбукарите, за които това е и своеобразен празник на организацията, заложиха традиция – българите да изписват с тениски с букви любими и скъпи на сърцата им думи. „Правим го в знак на преклонение пред светите братя, дарили ни с безценното богатство – да имаме своя азбука“, казаха те. Заедно с художници Азбукарите са създали и разпространяват тениски с буквите от българската азбука.
И тази година сборният пункт – площадът на духовността „Славейков“ беше огласен от детски смях. Деца в тениски с букви, със знаменца и балони бяха дошли заедно с родителите си, за да съпреживеят най-красивия български празник.
„24 май е повод за голяма гордост за всички българи, защото наред със значимото дело на светите братя Кирил и Методий, с историческото ни дълголетие в световната история, България безспорно е заслужила признателността и уважението на света“ – каза Цвета Кирилова, създател и председател на „Сдружение Азбукари“.
„Днес азбуката, на която българите дадоха криле, се ползва от над 3000 милиона души – каза още Кирилова. – Чудно ли ви е? Да, 300 милиона души по света използват кирилицата! България е толкова влиятелна, а осъзнаваме ли? От Източна Европа до Монголия дори и тези, с които не делим едни корени, пишат с нашите букви, които са в състояние да пресъздадат особеностите на всеки език.
Едва ли светите братя са знаели, че делото им ще прерасне в чудо. Вдъхновени от любов към България и българщината, Кирил и Методий бяха поредните спасители, които излязоха от лоното на нашия народ. Кротко, но с типичното за българите упорство братята спореха с догматиците и се бореха със злото без страх. Цената на победата бе висока, за успеха великите българи платиха с живота си, поболени и изтощени, но не изгубили светлината в душите си. Светлина, която грее и днес и ни показва накъде да вървим – Напред! Науката е слънце, което във душите грей! Напред! Народността не пада там, дето знанието живей!
Да повторим и да се знае: 24 май е ден на българската просвета, ден на българската писменост, ден на българската култура, ден на българския език!“
С химна „Върви, народе възродени“, в 10.30 часа празничното шествие тръгна от площад „Славейков“ по ул. „Г. С. Раковски“, зави по ул. „Оборище“ към катедралния храм „Св. Ал. Невски“, заобиколи храма и продължи покрай Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“. А после по бул. „Васил Левски“ стигна до паметника на Васил Левски и по бул. „Янко Сакъзов“ – до парка „Заимов“.
През цялото време от високоговорител звучаха патриотични и любими детски песни, посветени на историята, буквичките и щастливото детство. Шествието беше водено от екипа на „Сдружение Азбукари“, със знамена и плакати „Върви, народе възродени“. Те са с ликовете на светите братя Кирил и Методий и първите куплети от химна и са създадени от Азбукарите заедно с художник.
Участниците бяха от всякакви възрасти – от бебета в колички до дядовци и баби. Вееха се национални флагове от всякакъв калибър. По улиците хора ръкопляскаха на шестващите с викове „Браво!“, разменяха се възторжени поздрави „Честит празник!“ и „Да живее България!“, минувачите не устояваха на изкушението и се присъединяваха към парада.
Празничното шествие беше водено от полицейски патрул, който спираше движението, докато минат хората. „Благодарим на СДВР и на Столична община, че и тази година създадоха перфектна организация за „Парад на буквите“, каза Яна Трендафилова, главен координатор на „Сдружение Азбукари“.
В парка „Заимов“ всички, носещи тениски с букви, бяха изненадани с напитки, лакомства и плакати „Върви, народе възродени“, „Левски“ и „Аз съм Българче“, също създадени от Азбукарите.
На импровизирания сбор на участниците в шествието в парка „Заимов“ Марина Йовчевска, хореограф от Клуб за народни танци „Витоша“ обучаваше малките на стъпки от българските хора.
Дечица на 2-3 години и по-големи с въодушевление тропаха първите си хора и ръченици. За някои от тях това беше първото хоро през живота и първо плахо стояха отстрани, а после се престрашаваха, а родителите коментираха: „Как досега не сме се сетили да запишем децата си на едно толкова стойностно занимание – народни танци“.
Марина, която води и детски групи в клуб „Витоша“, сподели, че народните танци, освен че възпитават в патриотизъм, влияят много благотворно на малките. Правят ги по-отворени, самоуверени, комуникативни, задружни. „Известно е, че нашите красиви народни танци зареждат енергийно не само възрастните, но и децата“, допълни тя.
Празникът в парка продължи и в ранния следобед. „Не ни се тръгва“, споделиха участниците.
ПРОЕКТИ
„Сдружение Азбукари" е изградено на базата на доброволен труд и отдаденост на своите съмишленици. Ние сме организация с нестопанска цел и работим изцяло в полза на обществото,
и се нуждаем от Вашата помощ, за да продължим да бъдем независими и свободни да в делата си.
Можете да станете част от дейността ни в полза на България като дарите,
според възможностите си, чрез някои от следните начина: банков превод, дебитна или кредитна карта.
Вашата подкрепа е от решаващо значение за бъдещето на Сдружението ни.
Помогнете ни да ставаме по-добри и да реализираме каузите си в полза на обществото!