Платформата от ново поколение „JobStarGet“ е социален медиатор между лицата с увреждания и работодателите
Известно е, че грижата за хората от уязвимите групи е сред основните белези за цивилизованост на една нация, особено когато става дума за реализация на пазара на труда на „невидимите“ хора – тези с увреждания. „Невидими“ – защото държавата и отделните хора често си затварят очите пред техните проблеми. Грижата за тях най-често е в ръцете на неправителствени организации, приели като своя мисия реализацията им на пазара на труда и в живота.
От Съюза на глухите в България (СГБ) например отдавна алармират, че жестовият език у нас не е унифициран, коментира Силвана Павлова, консултант „Подкрепена заетост“ към АРДУС и „Преводач от и на жестов език“ в СГБ. Самата тя е без слухова увреда, но е отрасла в дом с глух роднина и е приела каузата на глухите като своя. Павлова напомня, че комуникацията е основен проблем на глухите при намирането на работа.
Според статистиката около 100 хиляди са хората у нас с различна степен на увреда на слуха. Някои ползват кохлеарни импланти, които са много скъпи и през определен период се нуждаят от смяна на части. Други общуват само с жестов език, каквито са членовете на СГБ – 6000 души на възраст над 18 години. Проблем за тях са малкото преводачи от и на жестов език, които да са техни медиатори при интервютата им за работа.
Държавата насърчава, или по-скоро задължава работодателите на всеки 50 души наети работници да наемат един с увреждане. Увреждането в България е в ръцете на ТЕЛК. Работодателят, за да си облекчи всякакви други работни драми, си наема човек с лека физическа увреда и по този начин си запълва квотата. Така глухите хора остават извън борда – заради усложненията с комуникацията. А много от тях притежават и талант, и опит да заемат определени позиции.
Голям проблем са и обучението и професионалната ориентация. Само 3 са специалните училища за глухи – в София, Пловдив и Търговище. От тях децата излизат с профили, които днес не са толкова актуални – шивачи, тапицери и готвачи. Но и при тези професии дефицит са жестовите преводачи като медиатори между кандидати за работа и работодатели.
Тенденцията при образованието е децата с увреждания вече да учат в общообразователни училища. Приемането на Наредбата за приобщаващо образование през 2016 г. внесе сериозни промени в обучението на децата със специални потребности, засягащи педагози, родители и деца. Глухите деца се плашат от непознатата „звукова“ обстановка в класове с нормално чуващи деца. Единствената възможност те да учат нормално е ресурсните учители да минат курсове за жестови преводачи, за да помагат в клас – една трудна по мащабите си, но не невъзможна идея.
При хората с увредено зрение и двигателни дефицити също има проблеми – работодателите се боят да ги вземат на работа, дори и да са достатъчно квалифицирани.
„В България са правени много опити за създаване на дигитални платформи, включващи и помощ за намиране на работа при хората с увреждания – казва Павлова. – Наскоро имахме среща с екипа на „Сдружение Азбукари“. Те са създали дигиталната платформа „JobStarGet“, която е на едно по-високо ниво. Предлага по-динамична и ефективна помощ за връзка между хората с увреждания и работодателите. Обнадеждени сме, искаме да работим в по-тясно сътрудничество. Предложихме на екипа съдействие за включване на квалифицирани жестови преводачи в платформата, за онлайн комуникация.“
„Амбициите ни са „JobStarGet“ да е платформа от ново поколение, реален и ефективен социален медиатор между хората с увреждания и работодателите“, казаха Цвета Кирилова, председател на „Сдружение Азбукари“ и Георги Тутанов. Двамата са в основата на разработката на проекта.
„JobStarGet“ е специализирана дигитална онлайн платформа, изцяло насочена в помощ на хора от уязвимите групи. Достъпът до нея е напълно безплатен. Тя обединява заинтересовани лица с увреждания в единна база данни, като се посочват техните професионални компетенции и способности. От друга страна представя работодатели, които имат необходимост от кадри или желаят да се включат под различни форми в подпомагането на хората в неравностойно положение.
Предвижда се в платформата да се включат и информационни материали, обучения, форум и други елементи, подпомагащи както кандидатите за работа, така и работодателите. Целта е на хората от уязвимите групи да се дават психологическа подкрепа, мотивация и професионални компетенции. От друга страна ще се усетят многобройните ползи, които могат да бъдат реализирани, когато двете заинтересовани страни работят заедно, обясняват създателите.
„Искаме да разширим дейността си в подпомагането на хората в неравностойно положение, като освен да помогнем за тяхната професионална реализация, да обхванем повече работодатели за преодоляване на негативните нагласи и стереотипи“ – каза Цвета Кирилова. – От години ние от „Сдружение Азбукари“ съдействаме за изграждането и утвърждаването на нов тип култура, отношение и социална компетентност на гражданското общество към проблемите на децата в неравностойно положение. Искаме да помогнем и на възрастните да се реализират.“
„Светът на труда се промени. Променете начина си на търсене сега“ – с това мото платформата насърчава хората от уязвимите групи, нуждаещи се от помощ. Навигацията на сайта е максимално изчистена и опростена за ползване. Регистрацията е задължително условие за кандидатите за работа и за работодателите.
Първата стъпка след регистрацията е „Лесно търсене“. За кандидатите има списък от таланти, по който те да намерят най-търсения си талант въз основа на своите умения и опит. Когато го публикуват, могат да разгледат включените в сайта оферти за едно и повече места на компании, които също са се регистрирали, че търсят места, и са посочили за какви точно позиции.
В следващата секция кандидатите са подпомогнати да създадат своята автобиография онлайн. „Пълният профил е първата стъпка в избора на компаниите“, съветват създателите. В нея е включен специален форум, който дава възможност за директна комуникация между кандидатите и представителите на компаниите.
В платформата има секция „Новини“, в която кандидатите за работа се информират за последните новини в сферата на заетостта. Специалисти ги съветват как да подобрят представянето си и да увеличат шансовете си за реализация, като следят и какви са тенденциите на пазара на труда. В рубриката „Успелите“ се публикуват мотивиращи и вдъхновяващи истории на хора от уязвимите групи, които са успели да се реализират.
Източник: Труд
ПРОЕКТИ
„Сдружение Азбукари" е изградено на базата на доброволен труд и отдаденост на своите съмишленици. Ние сме организация с нестопанска цел и работим изцяло в полза на обществото,
и се нуждаем от Вашата помощ, за да продължим да бъдем независими и свободни да в делата си.
Можете да станете част от дейността ни в полза на България като дарите,
според възможностите си, чрез някои от следните начина: банков превод, дебитна или кредитна карта.
Вашата подкрепа е от решаващо значение за бъдещето на Сдружението ни.
Помогнете ни да ставаме по-добри и да реализираме каузите си в полза на обществото!