230 танцьори и стотици зрители събираха средства за 10 талантливи деца в Борисовата градина.
Два часа 230 танцьори устроиха истински празник за хората в съботния следобед в Борисовата градина на петото издание на годишния фолклорен концерт „От Витоша по-високо нема“. Благотворителното събитие на ансамбъл „Витоша“, организирано съвместно със „Сдружение Азбукари“ и „Единение Българи за България“, за първи път беше проведено на открито на лятната сцена в парк „Борисова градина“.
Като по поръчка и за късмет на участници и зрители, след дъждовете за пръв път следобеда слънцето изгря. Хората, излезли на разходка с децата си, изненадани се спираха, ръкопляскаха, снимаха и се хващаха на хоро край сцената.
„На концерта представихме както автентични традиционни български хора, така и сценично разработени музикално-танцови постановки, с които пътуваме из цялата страна и в чужбина и печелим конкурси и фестивали“, каза пред „Труд“ Радослав Тодоров, основател и главен художествен ръководител на ансамбъл „Витоша“. Участваха над 15 групи за фолклор – начинаещи, средно напреднали и представителният танцов състав.
В ансамбъл „Витоша“ вече осма година танцуват софиянци в няколкото филиала в Бъкстон, Хиподрума, Подуене, Люлин, на „Плиска“, в центъра и в кв. Витоша. Играят хора на всякаква възраст – от тийнейджъри до 80-годишни баби и дядовци. „На концерта имахме участничка на 84 години“, каза Тодоров. Гостуваха и детският състав при дома на културата в гр. Бухово, детският ансамбъл „Пелинче“ от Елин Пелин и женската певческа група „Чепинка“ от Драгоман.
„От ансамбъл „Витоша“ по-убаво нема“, перефразираха крилатата шопска фраза танцьори и приятели на клуба, които участваха в подготовката, като монтираха подвижни шатри до сцената за гримьорни на участниците. В приповдигнатата атмосфера Радослав Тодоров, който беше и водещ на събитието, разказа за благородната постъпка на една българка от Велико Търново – Мариана Пенчева.
Мариана започва работа в пансион като учителка на 10 деца от крайно крайно бедни семейства. По финансови причини училището затваря врати. Децата нямат достатъчно средства за препитание, да не говорим за образование. 28-годишната учителка поема доброволно грижата за тях, прибира ги при себе си, успява да ги запише в училища в старата столица. Само благодарение на нея децата получават шанса да бъдат като всички останали.
Голямото Марианино семейство сега е един кът на топлина и обич, където по възрожденски се възпитава чрез положителен пример и доброта. Мариана развива талантите и сбъдва мечтите на едни бъдещи танцьори, художници, певци, готвачи, юристи. И преди всичко изгражда от тях достойни Хора. Добри същества, които след време ще претворят в живота нейната вяра, че всеки човек на планетата заслужава щастливо детство и добро бъдеще.
„Това беше каузата на нашия концерт, бяхме поставили две кутии за дарения от хората и събрахме 1 200 лв., които ще предоставим на тези 10 деца, в името на тяхното по-качествено детство“, каза Тодоров.
Той е на 28 години, започнал да играе народни танци в V клас, завършил е Националното училище за танцово изкуство, 4 години е бил в трупата на Нешка Робева и 2 години – в ансамбъл „Филип Кутев“. От 2014 г. е и главен хореограф на професионален фолклорен ансамбъл „Български ритми“.
„Напоследък се наблюдава подем в интереса към фолклора и танците и у младите българи у нас и в чужбина. Няма голям град в Европа или Щатите, в който да няма поне една школа за български народни танци, само в Лондон са над 22. Хората и ръчениците са една много добра алтернатива на фитнеса и все повече хора ги избират, защото им доставят удоволствие и усещане за единение“, каза още хореографът.
След концерта дойде писмото на Мариана Пенчева, адресирано до организаторите на благотворителния концерт – Клуб за народни танци „Витоша“, „Сдружение Азбукари“ и „Единение Българи за Бългаия“, и до всички участници и дарители, в което тя пише:
Огромен жест от хора с големи сърца
„Когато се прави нещо за другите и се помага и това желание е споделено, когато намеренията са благородни и идват от сърцето, тогава и вселената помага и слънцето се усмихва дори. Страхотни сте, всички до един! Нямам думи да изразя благодарността и също с нетърпение чакаме да имаме възможността да потанцуваме заедно.
Дълбоко вярвам, че сторените добрини се връщат умножени хиляди пъти при тези, които ги творят. Гордеем се с вас и с труда ви. И ви прегръщаме. Безгранична е силата на българския фолклор и ето как изкуството може да спасява. Пожелавам си в този свят повече да бъдат хората като вас, които да вярват в бъдещето на българските деца и да помагат то да бъде по-добро и достойно! Поклон!“
Сред многото отзиви на приятелите и последователите на „Сдружение Азбукари“ приятел написа:
„Ей, това азбукарите пак сте си поръчали убаво време. Няма да се учудя, ако и Господ е азбукарин. Постоянно извират все нови и нови азбукари отнякъде. Поне така е написала членката на нашата група Боряна от в Ikar Press„.
Екипът на „Сдружение Азбукари“ с радост споделя със своите приятели и последователи признанието, което получи от Клуб за народни танци „Витоша“ – грамота „Носители на българското“ за участието си в благородната инициатива – събиране на дарения за по-доброто бъдеще на 10 талантливи деца.
Във връзка с това искаме да споделим също, че броят на приятелите и сподвижниците на „Сдружение Азбукари“ расте с всеки изминал ден! Няма българин или родолюбива неправителствена организация, която да не иска да си сътрудничи със „Сдружение Азбукари“ за по-доброто бъдеще на България! Заедно сме по-силни!
Ето грамотата „Носители на българското“, която „Сдружение Азбукари“ получи от Клуб по народни танци „Витоша“:
А ето и отговорът на Цвета Кирилова, председател на „Сдружение Азбукари“:
„Благодаря за признанието, Радослав Тодоров. Пожелаваме Ви да реализираме успешно още много благотворителни инициативи.
„Сдружение Азбукари“ и „Българи за България“ се стараем, защото искаме да бъдем полезни и го правим с любов. Ние работим с усърдие и постоянство, въпреки трудностите и пречките, защото всяка следваща крачка към сърцата на хората ни вдъхновява все повече.
Ние сме единни, не защото имаме поредния задължителен работен ден и очакваме месецът да свърши, а защото искаме да създаваме и променяме настоящето и да подготвяме сигурното бъдеще!
Ние знаем, че много врати бяха затворени за нас, но знаем, че други бяха отворени с благодарност и подкрепа. Ние се трудим в сложни за България времена, където на духовното и обществено значимите идеали някои гледат с безразличие. Ние също се радваме и съпреживяваме, когато някой каже блага дума за всяка мотивирана крачка по пътя ни!
Ваша Цвета Кирилова
Накрая, както си му е редът, концертът преля в импровизирани хора на площада пред сцената:
Източник: Труд
ПРОЕКТИ
„Сдружение Азбукари" е изградено на базата на доброволен труд и отдаденост на своите съмишленици. Ние сме организация с нестопанска цел и работим изцяло в полза на обществото,
и се нуждаем от Вашата помощ, за да продължим да бъдем независими и свободни да в делата си.
Можете да станете част от дейността ни в полза на България като дарите,
според възможностите си, чрез някои от следните начина: банков превод, дебитна или кредитна карта.
Вашата подкрепа е от решаващо значение за бъдещето на Сдружението ни.
Помогнете ни да ставаме по-добри и да реализираме каузите си в полза на обществото!