Броят на българските деца в чужбина е над 200 000. Стряскащите данни са от Протокол № 7 от заседание на Комисията по политиките за българите в чужбина, съобщава БГНЕС. Заседанието на комисията е проведено на 11 октомври и е водено от председателя на комисията Андон Дончев. Самият той съобщава, че постоянно се увеличава броят на българите, живеещи зад граница.
„Поне 2,5 млн. души са зад граница, като само в Европейския съюз са над 750 хиляди. По данни от заседания на Комисията по политиките на българите в чужбина на 43-то Народно събрание е установено, че само в периода от месец май 2014 до месец май 2015 г. са дадени ЕГН на над 19 хиляди български деца, родени в чужбина, на които са съставени актове за раждане в Република България и същите са вписани в регистъра на населението. Това е информация от национална база данни „Население” и от проверките на Министерството на регионалното развитие и благоустройството”, информира комисията Андон Дончев.
Националният статистически институт посочва, че през последните 10 години в чужбина се раждат средно по 9 хиляди деца годишно. На практика, близо 20-25 процента от българските деца са родени или емигрирали с родителите си. По данни на НСИ, през 2016 г. са родени 65 084 деца от двата пола. През същата година от България са имигрирали 9254 души, от който 1732 деца и младежи. Или близо 3 % от децата, родени в България, напускат всяка година страната, което допълнително усложнява обстановката, съобщава още Дончев.
„На базата на тези данни можем да предположим, че броят на българските деца в чужбина е над 200 000. Подобна информация бе изнесена наскоро и от министъра на образованието и науката. Това са децата без тези, които са по произход родени там, и тези, които не си вадят актове за раждане в България, както и тези, който нямат деклариран настоящ адрес. Това е една неумолимата реалност. По същество имаме една друга България, която е зад граница“, подчертава Дончев.
Какво се случва с българчетата зад граница? В Испания например общият брой българските граждани, по данните на тяхната статистическа институция, е около 170 хиляди. От тях деца, на ученическа възраст, са 24 хиляди, като по-малко от 10% от тях посещават български училища.
ПРОЕКТИ
„Сдружение Азбукари" е изградено на базата на доброволен труд и отдаденост на своите съмишленици. Ние сме организация с нестопанска цел и работим изцяло в полза на обществото,
и се нуждаем от Вашата помощ, за да продължим да бъдем независими и свободни да в делата си.
Можете да станете част от дейността ни в полза на България като дарите,
според възможностите си, чрез някои от следните начина: банков превод, дебитна или кредитна карта.
Вашата подкрепа е от решаващо значение за бъдещето на Сдружението ни.
Помогнете ни да ставаме по-добри и да реализираме каузите си в полза на обществото!