Костите на българския цар Самуил са намерени в Преспа. Това става през 1969 г., а техен откривател е професорът в Солунския университет Аристотел Николаос Муцопулос. На разкопки на базиликата Агиос Ахилиос (Свети Ахил) на едноименния остров в малкото Преспанско езеро до гроба с мощите на светеца той намира четири „видни” саркофага. Следват научни и исторически изследвания и Муцопулос стига до извода, че това са останките на цар Самуил и негови близки родственици – на сина му Гаврил Радомир и на племенника му Иван Владислав. Впоследствие тази позиция се подкрепя и от български експерти, които също са изследвали костите.
Понастоящем те се намират в депо в музея за византийско изкуство в Солун. Проф. Николай Овчаров твърди, че буквално са поставени в чувал и се помещават някъде, далеч от хорските очи. Вероятно оттам те са били извадени за посещението на президента Плевнелиев, а след това върнати обратно. Незавидна съдба за велик владетел…
„Ако гърците гледат на тях повече като на инвентар от археологически разкопки, за нас те са реликва и затова трябва да направим всичко възможно, за да си ги върнем”, твърди историкът проф. Пламен Павлов.
Проф. Николаос Муцопулос: „Цар Самуил е бил много мъдър. Повлиял е върху огромна част от Южните Балкани. Убедил е хората да го следват. Бил е справедлив и коректен. Преди всичко, прекратил несправедливото данъчно облагане. А византийците са били просто непоклатими в тази област, особено по отношение на общностите, които са се занимали с животновъдство, към власите. Те трябвало да плащат данъци още преди да са продали сиренето си. Това ги огорчавало. И Самуил сложил край. Тоест бил е политик, голям политик.“
„Как се отнасяте към желанието на много българи костите на Самуил да бъдат върнати в днешна България?“
Проф. Николаос Муцопулос: „Моето мнение и желание е същото. Моралното право на българите изисква това, защото Цар Самуил несъмнено им принадлежи. Няма съмнение! Но няколко души са против. Според мен обаче имаме силата да разрешим тази история.“
Гърците също така трябва незабавно да ни върнат и Десницата от мощите на Свети Иван Рилски, която се намира в девическия манастир „Успение Богородично“ на остров Тинос. Там се крие липсващата част от мощите на Светеца, които от 1469 година са в Рилската обител. Според изследвания на руски и гръцки учени Десницата на Свети Иван Рилски, която от края на X в. е била в руския град Рилски, е пренесена преди повече от столетие в Гърция.
Виж още: Предлагам преименуването на Благоевград в Цар Самуил