Жури от художници определи победителите в IV-тия Национален конкурс за детска рисунка, посветен на 1 ноември – Деня на будителите
Деца от 7 до 17 години рисуваха своите идоли от историята на IV-тия Национален конкурс за детска рисунка „Българските просветители и будители“, организиран от „Сдружение Азбукари“ и Единение „Българи за България“. Конкурсът е посветен на Деня на народните будители – 1 ноември, ознаменуващ делото на българските просветители, книжовници и революционери – будители на възраждащия се национален дух, на стремежа към образование и книжовност.
„Желанието на екипа ни беше да мотивира децата да пресъздадат образите на просветителите и будителите, с които се гордее България. Чрез творчеството си те илюстрираха постиженията на бележитите личности в областта на образованието, науката, знанието и национално-освободителното движение, представиха просветителската дейност на отделни личности или общности. Децата на България имат нужда от добри примери, подкрепа и надежда, за да ги вдъхновим да растат щастливи и отговорни за своето бъдеще, изпълнено с добротворство“, казаха организаторите.
От официалното начало на конкурса – 8 март до края на месец август 2022 г. в офиса на „Сдружение Азбукари“ на ул. „Царичина“ 1 в София пристигнаха стотици детски творби.
Рисунките бяха оценени от компетентно жури от художници и ръководители на детски школи по рисуване, които се събраха заедно с екипа на „Сдружение Азбукари“ в Съюза на българските художници на ул. „Шипка“ 6. С тежката задача да изберат най-добрите сред най-добрите се заеха художниците Долорес Дилова, Николай Маринов, Татяна Антонова, Дарина Цурева и Ева Тенева – Зайков.
„Реализирали сме няколко такива конкурса, отличавали сме много български деца – каза пред художниците Цвета Кирилова, председател на „Сдружение Азбукари“. – Получаваме изключително много позитиви при организацията на този конкурс, което ни мотивира да продължаваме напред. Имали сме конкурси на тема „Искам да бъда“, на символа на доброто – Дядо Добри. През годините многократно сме насърчавали децата да мислят и творят на тема родолюбие и българщина, стараем се също по всякакъв начин да да сасем път за представяне на техния талант и стимул.“
Изборът премина в приповдигнато настроение, художниците бяха развълнувани и приятно изненадани от оригиналността и креативността на децата. Васил Левски, Христо Ботев, Георги Бенковски, светите братя Кирил и Методий, Паисий Хилендарски, Петър Берон с Рибния буквар, Иван Вазов бяха образите, които най-често присъстваха в детските рисунки. Бяха представени и съвременни будители, като учителя Теодосий Теодосиев.
„Както винаги завладяващо и опияняващо е всичко, което виждаме – каза Долорес Дилова, художник и организатор на изложбите в Съюза на българските художници на ул. „Шипка“ 6. – Да им завидиш на много от децата на порива, на чистотата, и колкото са по-малки, са по-искрени и чисти. Затова толкова много художници са се учили от детските рисунки, като Матис например.“
„Радвам се, че видях доста добри рисунки. Има много талантливи деца. Винаги това ме е радвало и затова съм се занимавал с деца. Ние трябва да ги пазим, да не ги опорочаваме с готови клишета. Не трябва да има прекалена намеса от възрастните, дистанцията от детския свят и въображение е задължителна“, каза Николай Маринов, художник и ръководител на детска школа към галерия „Резонанс“ в Пловдив.
„Прави ми впечатление най-вече това, че децата много сериозно са се ангажирали с темата, особено по-малките. А това е много приятно, защото и най-малките деца трябва да са наясно с нашето минало, с нашите достойни българи, които трябва да запомнят и да бъдат техен пример в живота. Това, което се вижда, е, че с огромно желание всички са се постарали да дадат максимума от себе си“, сподели Татяна Антонова, художник и ръководител на школа „Приказен свят“ в София.
„Имаше забележителни постижения на деца, чийто път може би ще поеме в посока към изкуството. Всички участници са изключително трогателни за мен с желанието си и с почитта, която отдават на будителите“, каза Дарина Цурева, художник и преподавател в Националната гимназия за приложни изкуства в София.
„Занимавам се с деца в работилнички, там сами създават техники, които са им по-интересни. Например рисуване с цветен пясък или върху материали като огледални повърхности. Малките обичат новите, нестандартните неща. Това, което видях тук, е много впечатляващо. Децата много се стараят, от една страна, да намерят най-точния образ, от друга – да го изпипат достатъчно добър технически, което е много вълнуващо. Децата имат невероятно първосигнално вдъхновение, което се връща при нас, възрастните и можем да си бъдем взаимно полезни“, каза Ева Тенева – Зайков, която се занимава с Галерия за детско изкуство на ул. „Уилям Гладстон“ 32 в София.
В конкурса участваха деца от различни краища на страната, от големи до много малки населени места. Състезаваха се в 3 възрастови категории: от I до IV клас, от V до VII клас и от VIII до XII клас. На всички победители ще бъдат дадени грамоти и награди. Освен първо, второ и трето място, организаторите от „Сдружение Азбукари“ осигуриха и по 2 специални поощрителни награди във всяка от трите групи.
-
Красимир Стефанов, 9 г. -
Александър Господинов, 10 г.
Сред най-малките от I до IV клас първата награда е за Рая Спасова на 10 години от СУ „Никола Войводов“ във Враца. Втора е Юлия Биран на 9 години от ОУ „Пейо Яворов“ в Бургас. Трета е Надежда Вълкова на 9 години от ОУ „Пейо Яворов“ в Бургас. Поощрителните награди са за Александър Господинов на 10 години от школата по рисуване към читалище „Димитър Полянов – 1862“ в Карнобат и за Красимир Стефанов на 9 години от ОУ „Пейо Яворов“ в Бургас.
Във втората възрастова група – за деца от V до VII клас първа е Андреана Косева на 12 години от ОУ „Неофит Рилски“ в Габрово. Втора е Мария Стайкова на 11 години от ОУ „Цанко Церковски“ в София. Трета е Селин Сюлейманова на 13 години от школа „Арт Попово“ в Попово. Поощрителните награди са за Божидара Стефанова на 13 години от школа „Арт Попово“ в Попово и за Полина Бохурова от ОУ „П. Р. Славейков“ в Стара Загора.
-
Андреяна Косева, 12 г. -
Мария Стайкова, 11 г.
-
Селин Сюлейманова, 13 г. -
Божидара Стефанова, 13 г.
Сред най-големите – от VIII до XII клас първото място е за 16-годишния Преслав Вутов от Професионална гимназия „Алеко Константинов в Мездра. Втора е Ана-Мария Недялкова, на 17 години от ПГСАГ „А. Попов“ във Велико Търново. Трета е Харика Ибрямова на 16 години от СУ „Йордан Йовков“ в Кърджали. Поощрителни награди получават Йоана Ле Туан, на 17 години от ПГСАГ „А. Попов“ във Велико Търново и Александра Минкова на 15 години от СУ „Христо Ботев“ в Русе.
В тази категория има и една специална награда от „Сдружение Азбукари“ и тя е за Гергана Зашева от школата по рисуване към Център за подкрепа на личностното развитие – Общински детски комплекс – Перник.
-
Преслав Вутов, 17 г. -
Ана-Мария Недялкова, 17 г.
-
Йоана Ле Туан, 17 г. -
Александра Минкова, 15 т.
На специална церемония отличените деца ще получат награди и изненади от „Сдружение Азбукари“ и Единение „Българи за България“. За мястото, датата и часа на провеждането на церемонията по награждаването победителите ще бъдат уведомени лично от екипа на „Сдружение Азбукари“.
ПРОЕКТИ
„Сдружение Азбукари" е изградено на базата на доброволен труд и отдаденост на своите съмишленици. Ние сме организация с нестопанска цел и работим изцяло в полза на обществото,
и се нуждаем от Вашата помощ, за да продължим да бъдем независими и свободни да в делата си.
Можете да станете част от дейността ни в полза на България като дарите,
според възможностите си, чрез някои от следните начина: банков превод, дебитна или кредитна карта.
Вашата подкрепа е от решаващо значение за бъдещето на Сдружението ни.
Помогнете ни да ставаме по-добри и да реализираме каузите си в полза на обществото!